2020 Wrestling Standings - Final

Released 01/28/2020 12:10 PM

CLASS 5-A

SchoolWLTGCPAVE.
Wheeling Park15217132077.647
Parkersburg South *1021274061.667
University *1241694058.750
Indian Creek51633055.000
Steubenville1241685553.438
Weir52728040.000
John Marshall11102177536.905
Morgantown671346535.769
Warren Local *1127035.000
Dover571238532.083
Brooke6111740523.824
New Philadelphia *461023023.000

CLASS 4-A/3-A

SchoolWLTGCPAVE.
Beaver Local *303315105.000
St. Clairsville1001067567.500
Barnesville60638564.167
Linsly71841051.250
Oak Glen851365550.385
Cambridge *21310535.000
Magnolia1161756032.941
Martins Ferry33619031.667
Buckeye Local *571231025.833
Meadowbrook *24614023.333
Union Local *2359018.000
River *3369515.833
Bellaire *145306.000
Crestview *189505.556
East Liverpool *04400.000
Edison *00000.000
Fort Frye *02200.000
Harrison Central05500.000

CLASS 2-A/1A

SchoolWLTGCPAVE.
Shenandoah61737553.571
Wellsville *41523046.000
Toronto *43720028.571
Southern Local671332024.615
Shadyside35813016.250
Cameron *4101419513.929
Bridgeport2579012.857
Hundred145306.000
Madonna *02200.000
Beallsville *02200.000
Caldwell03300.000
Madonna03300.000
Paden City *02200.000
Steubenville Catholic Central *03300.000
Wheeling Central Catholic*02200.000


Teams with * are not eligible for the 2020 OVAC “Bill Hinegardner” Wrestling Dual Meet Championships.

5A Results:

Semi Finals:
Wheeling Park 76 - Weir 6
Indian Creek 34 - Steubenville 29

Finals:
Wheeling Park 50 - Indian Creek 23
Steubenville 66 -Weir 12


3A/4A Results:

Semi Finals:
Oak Glen 38 - St. Clairsville 33
Barnesville 66 vs Linsly 18

Finals:
Oak Glen 64- Barnesville 7
St. Clairsville 66 - Linsly 18


1A/2A Results:

Semi Finals:
Shenandoah 48 - Bridgeport 21
Shadyside 36 Southern Local 30

Finals:
Shenandoah 64- Shadyside 12
Bridgeport 40 Southern Local 27

Shenandoah 48 Bridgeport 21
106 Quinten Harmon (S) wins by FF
113: Dylan Morgan (S) Wins by FF
120: Alex Overly (S) Wins by Dec 10-4 over Sean White (B)
126: Drake Kanyuch (S) Wins by Dec 4-2 over Christian Waterman (B)
132: Mason Aberts (B) Wins by Dec 9-6 over Tyler Bruer (S)
138: Peyton Pyle (B) Wins by Dec 13-6 over Laramie Giesey (S)
145: D'Zayveon Richmond (B) Wins by Dec 10-8 over Nick Blackburn (S)
152: Wesley Guy (S) Wins by Fall :55 over Cody Swauger (B)
160: Skyler Hatten (B) Wins by Fall :34 over Joey Vincent (S)
170: Briar Portman (S) Wins by Fall :45 over David Worwa (B)
182: Tanner DeVolld (S) Wins by FF
195: Jared Trenner (S) Wins by FF
220: Devin Danhart (B) Wins by Fall 5:06 over Chandler Warner (S)
285: Easton Hitchens (S) Wins by FF

Shenandoah 64 Shadyside 12
106 Quinten Harmon (S) wins by FF
113: Dylan Morgan (S) Wins by FF
120: Alex Overly (S) Wins by FF
126: Drake Kanyuch (S) Wins by Fall 1:35 over Josh Harris (SS)
132: Andrew Brown (SS) Wins by Fall 3:20 over Tyler Bruer (S)
138: Laramie Giesey (S) Wins by FF
145: Nick Blackburn (S) Wins by Fall :25 over Billy Baker (SS)
152: Wesley Guy (S) Wins by Fall :28 over Devon Robinson (SS)
160: Joey Vincent (S) Wins by Fall :23 over Nico Bumba (SS)
170: Jakob Klug (SS) Wins by Fall 2:48 over Levi Moore (SS)
182: Briar Portman (S) Wins by Fall :Hunter Minney (SS)
195: Tanner DeVolld (S) Wins by Fall :10 over Jacob Brown (SS)
220: Chandler Warner (S) Wins by Dec 5-3 OT over Jalob Honeywell (SS)
285: Easton Hitchens (S) Wins by Fall :7 over Brandon Doty (SS)


OVAC 5A Dual Meet Semi-final

Indian Creek 34 Steubenville 29

106 Double Forfeit

113- Anthony Shevlin (S) winner by forfeit

120- Tyler Sipes (IC) winner by forfeit

126- Kaiden Minella (S) fall Ellie Paterra 3:19

132- Nathan Martin (IC) fall James Still 3:47

138- CJ Spencer (IC) maj dec Cole Antill 10-2

145- Aaron Feruson (S) dec Jeremy Brown 9-3

152- Cameron Franke (IC) fall Collin Abbott 1:51

160- Ethan Pappas (S) tech fall Reese Spencer 23-6

170- Austin Starr (IC) dec Brandon Kinney 7-1

182- David Tuttle (S) fall Gavin Dondzila 3:08

195- Elijah Llewellyn (IC) dec Keith Bodnar 8-4

220- Spencer Ostovich (S) dec Tyler Smarrella 3-1

285- Evan Merryman (IC) fall Peyton Tuttle :45


OVAC 5A Dual Meet Final

Wheeling Park 50 Indian Creek 23

113- Cody Taggart (WP) fall Tyler Sipes 1:28

120- Nate Shelek (WP) winner by forfeit

126- Brayden Lucas (WP) fall Ellie Paterra :32

132- Nathan Martin (IC) fall Lucas Nolte 1:49

138- Andrew Shelek (WP) dec CJ Spencer 11-5

145- Stevie Mitchell (WP) maj dec Jeremy Brown 17-7

152- Billy Gooch (WP) tech fall Cameron Franke 15-0

160- Cannon Welker (WP) tech fall Reese Spencer 17-2

170- Austin Starr (IC) fall Adam Angel 3:40

182- Erik Brothers (WP) fall Gavin Dondzila :51

195- Elijah Llewellyn (IC) tech fall Garret Parsons 16-0

220- Charles Tamburin (WP) dec Tyler Smarrella 4-2

285- Evan Merryman (IC) winner by forfeit

106- Quinton Velas (WP) winner by forfeit


email
shaggy19710@yahoo.com with corrections

Wrestling Championship
Login
[Log On]
Wheeling Hospital